Moja ljubav prema uzgoju počinje prije desetak godina .Počeo sam sa slaganjem malinovog sirupa,malinov liker a sada radim malinovo vino garantirano čisto prirodno “malina, tayberi i šečer sa 5%dodatka vode”. Tajberi je voćka koja raste na grmu iz porodice Rosaceae, nastao križanjem maline i kupine 1962. godine na Škotskom institutu Invergowrie uspio sam saznati iz Vaših stranica.Moram reći da je miris,okus,aroma te i sama svojstva karakterizira isto kao i malina pa sam tako probao i uspio povezati ta dva ploda i dobit izvanredan sirup,đem i naravno izvanredno malinovo-tajberovo vino.Svoje nasade maline i tajberija posadio sam u sklopu svog vinograda prvenstveno radi dovoljno mjesta i pjeskovite zemlje za koju sam siguran da im izvanredno odgovara.Prije sadnje pripremio sam zemlju na način da sam izštihao dva reda dužine tridesetak metara,širine oko osamdeset centimetara. Razmak između redova oko tri metra.Nakon toga postavio stupove,te povezao žicom i posadio mladice povezajući ih na žicu.Sve to radim u rano proljeće.
Te iste mladice koje sam posadio iste godine dat će plodove,dok istovremeno rastu mladi izdanci ,formiraju se jer će oni dati plodove sljedeće godine.Istovremeno se isprepleću i mladi izdanci i stabiljke koje daju plod.Isto se događa i sa malinom i tajberijem pa moram pazit kada vežem mlade izdanke da ne oštetim stare, a malo teže je pošto i malina i tajberi imaju izrazito oštre bodlje pa većinu posla moram raditi u zaštitnim rukavicama.I malina i tajberi nisu zahtjevi i ne trebaju veliku pažnju,dosta otporne na bolesti.Kao i sve svoje biljke prskam isključivo prirodnim sredstvima (kopriva,preslica,pelin i ljuska od jaja). Zašto , kako pripremam i koristim prirodno sredstva za prskanje.Poznato je da je kopriva prirodan zaštitnik od biljnih uši,pa tako ja stavim u plastičnu bačvu veličine 50 litara svježe ubrane vrhove koprive i dodam desetak litara vode.Ostavim 24 sata da kopriva pusti svoje sokove,procijedim u prskalicu i poprskam po listovima maline,tajberija i svih biljaka koje imam.nakon toga bačvicu nadopunim preslicom,pelinom i ljuskom od jajeta te nalijem vodu u bačvicu koliko ima mjesta.Ostavim do tri tjedna da se totalno rastvore sve biljke.Ovo radim radi prihrane biljaka,gdje mogu naglasit da mogu na taj način prihranjivati na dva načina (prskanjem ,zaljevanjem)Ako prskam tu koncentraciju tekućine procijedim kroz gazu te prskam po listovima,stabiljci a ako zaljevam koncentrat tekućine moram razrijediti sa vodom što znači 20% koncentrata 80%vode.Neki me prijatelji pitaju zašto ljuske od jajeta.Ljuska od jajeta ima u sebi kalcij.Uz ovakvu pripremu,pažnju,prihranu dobijem predivne plodove .
TAJBERI
MALINE
Berba plodova najzahtjevniji posao u nasadu malina,tajberija i često o njemu ovisi uspješnost proizvodnje. Plodovi malina i tajberija ne dozrijevaju istovremeno i stoga zahtijevaju višekratnu berbu. Obično berba traje 30 dana, a ovisno o vremenskim uvjetima i sorti odvija se svakih 2 do 4 dana. Najveća količina malina ubere se krajem lipnja a tajberija krajem srpnja. Vrlo važno je pratiti vremenske prilike prije i za vrijeme berbe, jer će o njima ovisiti kada će berba započeti, do kada će trajati i kojom dinamikom će se odvijati. Svaka godina ima svoje specifičnosti, a glavni je princip je da vrlo toplo, sunčano i suho vrijeme utječe na raniju berbu koja će trajati kraće, te obrnuto.Kao što sam i naglasio najviše radim vino od plodova maline-tajberija pa prelazim na postupak izrade vina. Cijele nabrane kupine,tajberi stavljam u pjastičnu kantu na naćin ako je kanta veličine 30l sipam 5-6 kg.šečera,na naćin 10 cm plodova,5 cm šečera i tako do kraja.Zatvaram kantu tako da na poklopcu kante probušena rupa da može izlazit plinovi a ne mogu ulaziti insekti jer ih privlači miris.Na suncu ostaje između 7-9 dana ovisno koliko ima sunca.Spoj sunca,topline,plodova i šečera prelazi u sokove plodova.Nakon 3 dana povremeno promješam masulj pošto se šećer skruti jer sa mješanjem šećer odlazi u sok maline,tajberija i rastopi se.Nakon trećeg dana mješanje ponavljam 2-3 puta dnevno sve dok ne ostane samo kožica plodova.Poslije tog postupka ostavim jedan dan u podrumskoj prostoriji gdje koštice padaju na dno kante a masulj na vrh kante i između toga nalazi se sok maline -tajberija. Plastičnim crijevom pretačem u staklenu flašu najviše 15 cm do vrha flaše gdje dodajem 5% vode.Ostavljam 15 cm slobodnog prostora u flaši radi burnog vrenja.Flašu zatvaram na način da stavim novinski papir i pričvrstim ga gumicom.Novinski papir diše pa ne može doći do pucanja flaše.Burno vrenje traje 5-7 dana.Nakon toga se prvi puta pretoči ,talog se baca.Poćinje tiho vrenje koje traje oko 2 mjeseca i u tom periodu pretačem još 3-4 puta tako dugo dok ne odvojim talog od vina.U vino ne stavljam nikakve primjese nego čisto prirodno.
Početak vina
Poslije svih pretakanja stavljam u inox bačvu gdje vino na temperaturi oko 16 celzija može biti dvije i više godina.
Ovo vino se konzumira u malim količinama 0,5 dl svako jutro. Vino je slatkastog okusa,miris maline,pitko
TREBATE PROBATI